Inferno Geri Dönüyor!

İkonik yerleşiminden çekirdek oynanışına, Inferno bir klasikti ve yıllar boyunca CS:GO'nun rekabetçi yapısında yer aldı. Bu yüzden haritayı yeniden ziyaret ettiğimiz zaman, tümüyle bir değişim yerine oynanışta rahatlık sunacak geliştirmeler ve oynanış için küçük değişiklikler üzerinde durduk.
Haritayı yeniden ziyaret ettiğimizdeki hedeflerimiz şunlardı:

 • Harita boyunca görünürlülüğü artırmak
 • Gruplar halinde hareket etmeyi kolaylaştırmak
 • Topluluk geri bildirimine dayanan, iyi ayarlanmış oynanış değişiklikleri.

 • Inferno şimdi Rezerve Harita Grubunda erişilebilir, haritayı denemenizi ve bize geri bildiriminizi göndermenizi bekliyoruz. Aşağıda haritanın kısa bir özeti bulunmakta. Değişikliğe uğramış ana bölgeleri gösteriyor. Kaydırıcı kullanarak Inferno'nun önceki hallerinden nasıl değiştiğine bakın.

  Bombalama Alanı A

  Önceden, Bombalama Alanı A'ya saldırmak veya geri almaya çalışmak oldukça baskı altında hissettiriyordu. Savunanlar çeşitli birçok güçlü pozisyonda saklanabiliyorlar ve çevrenin kendisi de arka plana karışmayı kolaylaştırıyordu.
  Yüksek Çözünürlükte Gör
  Pozisyonların anlaşılabilirliğini artırarak, saldıran tarafın sis bombası ve flaş bombası gibi ekipmanlarını alanın içerisine girmeden evvel daha çeşitli biçimlerde kullanabilmelerine odaklandık.

  Alandaki sarkık çatı kaldırıldı ve böylece daha fazla doğal ışığın alana nüfuz etmesine olanak sağlandı. Bu aynı zamanda, her iki taraf için de, kütüphane ve balkon arasında pusu ateşi açmayı daha kullanılabilir bir taktik durumuna sokarken bir diğer yandan da alanın içerisine sis bombası atabilmenize imkân sağlıyor.

  Balkona gitmek için yol olarak kullanılan kötü şöhretli kamyon, balkona çıkışı daha kolay bir hâle sokan, daha iyi bir şekle sahip olan ve oynanışı daha idare edilebilir bir şekle sokan daha basit bir el arabası ile değiştirildi.

  Saldıranların, savunanı seçebilmesini sağlayan daha az ıraklık açısı geometrisi sayesinde üst platformun görünürlüğü artırıldı.
  Yüksek Çözünürlükte Gör
  Bu değişikliklere ek olarak, balkona giden yol, saldıran tarafın kendilerini belli etmeden önce alana flaş bombaları atabilmeleri için açıldı. Bu, çukurdan oynayan savunmacıların sürekli olarak dikkatli olmalarına neden olacak.

  Apartmanların içerisindeki bir diğer değişiklik 'karanlık' yatak odasının kaldırılması oldu. Bu oda AT'ler için çok güçlü bir savunma pozisyonuydu ve T'lerin daha alana gelmeden bazı bombalarını burada kullanmalarına sebep oluyordu.

  Bu bir cep şeklinde değiştirildi (Inferno'un 1.6 sürümüne benzer), artık kontrol etmesi daha kolay ancak bir savunmacı için hâlâ güçlü bir pozisyon.

  Bombalama Alanı B

  Topluluktan en çok geri bildirimi alan bölge bu alan ve buraya çıkan yol oldu.
  Yüksek Çözünürlükte Gör
  Giriş kısmı oldukça açılarak saldırganların daha serbest hareket etmelerine imkan sağlıyor. Fakat, daha açık bir giriş bombaları çok daha etkili yapıyor bu yüzden Teröristler saldırırken daha çok dikkatli olmaları gerekiyor.

  Banana'nın sonundaki eski araba pozisyonu daha yumuşak bir koruma olan tahta variller ile değiştirildi. Bu variller tüfek mermilerini geçiriyor.

  Sokağın sonundaki yeni duvar üzerine çıkılabilir ancak bir saldırgan, tek başına duvarın arkasına zıplayarak bakabilir.

  Bombalama alanına giden son yol daha da genişletildi, Teröristlere daha fazla saklanma alanı da böylece alana girmeden sağlanmış oldu.

  Skybox alanı da değiştirildi. AT'lerin B alanında diğer alanlara artık el bombaları atmalarına izin verilmiyor.

  Alanın kendisinde de bazı değişiklikler yapıldı. 'yeni kutu' ile sütun arasındaki boşluk kapatıldı, alanın girişe yakın pozisyonu artık tırmanılabilir ve görünürlük genel olarak çok daha fazla bir şekilde artırıldı.
  Yüksek Çözünürlükte Gör

  Merkez

  Haritanın merkezindeki en büyük değişiklik merkez ile alt-mid bölgesini birleştiren alt geçidin artık yarı yolda yürünebilir olması. Merkezden girerken hâlâ çömelmeniz gerekiyor ancak yarı yoldan sonra tünelde yürüyebileceksiniz.
  Yüksek Çözünürlükte Gör
  Başka bir ufak ama çok etkili değişiklik; yıllardır milyonlarca mermiyi absorbe eden sokak lambası kaldırıldı, böylece ıskaladığınızda suçlayacak daha az nesne olacak.

  T ÜSSÜ

  T Üssü'nün ikinci çıkışı sonunda açıldı ve sizi direkt olarak alt-mide götürüyor.
  Yüksek Çözünürlükte Gör

  SON OLARAK

  Harita boyunca değişiklikler ve geliştirmeler olsa da, çekirdek oynanış öyle ya da böyle aynı kaldı. Yeni Inferno'yu beta olarak erkenden çıkartarak önemli oyuncu geri bildirimi toplayabildik ve resmi çıkışın öncesinde pek çok hata düzeltmesi yaptık. Katılan herkese teşekkürlerimizi sunarız. Daha çok geri bildirim topladıkça haritaya kaliteli değişiklikler yapmaya ve oynanışı takip etmeye devam edeceğiz.

  Sıraya girin, haritayı deneyin ve bize ne düşündüğünüzü iletin! Inferno'nun bu yeni sürümünün hoşunuza gideceğini düşünüyoruz!